Zdecydowałem, że będę używał samochodu osobowego jedynie w działalności. Chciałbym więc wprowadzić go ewidencji środków trwałych - jako dowód zakupu mam fakturę. Czy mogę posiadać prywatny samochód w środkach trwałych firmy?
Aby wprowadzić pojazd prywatny do ewidencji środków trwałych firmy powinien on spełniać następujące warunki:
Dodatkowo na okoliczność wprowadzenia pojazdu prywatnego do firmy należy sporządzić oświadczenie o przekazaniu prywatnego majątku do firmy, które należy przechowywać wraz z dokumentem OT.
Bez względu na to, czy posiadamy dokument zakupu samochodu czy też nie, jeżeli samochód był kupiony jako prywatny, a zdecydowaliśmy się wprowadzić go na środki trwałe - czyli używany będzie jedynie w działalności - wprowadza się go poprzez: EWIDENCJE » ŚRODKI TRWAŁE » DODAJ ŚRODEK TRWAŁY. W pierwszej kolejności uzupełnia się podstawowe dane dotyczące pojazdu - nazwę, dokument zakupu (w przypadku oświadczenia wskazujemy wyrażenie "Oświadczenie"), datę jego wprowadzenia do majątku firmowego, datę nabycia (w przypadku gdy nie jest posiadany dokument nabycia, to w przypadku oświadczenia data nabycia będzie identyczna jak data wprowadzenia) oraz numer rejestracyjny.
W polu WARTOŚĆ POCZĄTKOWA należy wpisać kwotę, jeżeli:
posiadamy dowód zakupu (faktura VAT, rachunek czy umowa kupna) - wprowadza się kwotę z niego wynikającą (w przypadku faktury będzie to co do zasady wartość brutto);
nie posiadamy dowodu zakupu - przedsiębiorca dokonuje wyceny z uwzględnieniem cen rynkowych środków trwałych tego samego rodzaju z grudnia roku poprzedzającego rok założenia ewidencji lub sporządzenia wykazu oraz stanu i stopnia ich zużycia (art. 22g ust. 8 ustawy o PIT) i na tej podstawie ustala wartość początkową środka trwałego.
W przypadku samochodu osobowego należy wybrać KATEGORIĘ 741, a w przypadku samochodów ciężarowych należy wybrać kategorię 742. System automatycznie wskaże stawkę podstawową amortyzacji przy metodzie liniowej - 20%. W przypadku samochodów używanych możliwe jest zastosowanie podwyższonej stawki amortyzacji, w wysokości 40%. Więcej na ten temat w artykule Samochód używany a indywidualna stawka amortyzacji.
Po uzupełnieniu danych dotyczących pojazdu i kliknięciu opcji ZAPISZ pojawi się okno, w którym należy dokonać wyboru sposobu przeznaczenia pojazdu w działalności, co wpłynie na sposób odliczenia podatku VAT oraz kosztów od wydatków związanych z pojazdem. Więcej na temat odliczeń podatku VAT od pojazdów w artykule: Samochód w firmie rozliczenie w świetle ustawy o VAT.
Samochód osobowy można wykorzystywać na dwa sposoby co należy oznaczyć w polu SPOSÓB UŻYWANIA:
W przypadku pojazdów ciężarowych dla celów podatkowych należy zdefiniować czy pojazd jest o masie całkowitej:
W przypadku użytkowania pojazdu TYLKO W DZIAŁALNOŚCI wyświetli się dodatkowe okno, w którym należy uzupełnić aktualny stan licznika oraz datę pomiaru:
Co miesiąc w KPiR w kolumnie 13 - Pozostałe wydatki - będą księgowane odpisy amortyzacyjne, począwszy od miesiąca następującego po miesiącu, w którym przyjęto środek trwały do użytkowania. Odpisy amortyzacyjne ujmować się będą zgodnie z planem amortyzacji, który znajduje się w zakładce EWIDENCJE » ŚRODKI TRWAŁE, po kliknięciu na nazwę środka trwałego.
Po zapisaniu pojazdu w środkach trwałych system generuje dokument OT - przyjęcie środka trwałego do użytkowania, który jest dostępny po kliknięciu w nazwę środka trwałego w podzakładce DOKUMENTY MAJĄTKOWE. OT należy wydrukować, podpiąć pod nie dokument potwierdzający wartość początkową pojazdu oraz sporządzone oświadczenie o wniesieniu pojazdu do środków trwałych firmy i przechowywać wraz z pozostałą dokumentacją firmy.