W odwrotnym obciążeniu, to nabywca, jest zobowiązany do rozliczenia podatku VAT należnego. Jeżeli dokonano zapłaty lub przedpłaty na poczet danej usługi, to obowiązek podatkowy z zaliczki powstaje w chwili otrzymania płatności. Sprawdź, jak wystawić fakturę zaliczkową z odwrotnym obciążeniem!
Odwrotne obciążenie miało zastosowanie do 31 października 2019 r. przy świadczeniu niektórych usług budowlanych, w przypadku gdy łącznie zostaną spełnione warunki:
Sprawdzenie statusu podatnika VAT jest dokonywane w systemie wfirma automatycznie podczas wystawiania faktury, jak również księgowania kosztowej faktury VAT, co szczegółowo wyjaśnia artykuł pomocy: Sprawdzanie statusu kontrahenta w VAT. Dodatkowo status VAT kontrahenta można sprawdzić na Portalu Podatkowym Ministerstwa Finansów wpisując numer NIP kontrahenta.
Aby wystawić fakturę zaliczkową konieczne jest wystawienie w pierwszej kolejności faktury pro forma. Wystawienie faktury pro formy w systemie wyjaśnia szczegółowo artykuł pomocy: Faktura pro forma - jak wystawić?
W celu wystawienia faktury pro forma należy przejść do zakładki PRZYCHODY » PRO FORMY » DODAJ » ZAMÓWIENIE , gdzie w podzakładce ZAAWANSOWANE w polu SCHEMAT KSIĘGOWY należy wybrać USŁUGI BUDOWLANE - ODWROTNE OBCIĄŻENIE. W polu dotyczącym wartości należy wprowadzić całą wartość zamówienia.
Wybór takiego schematu spowoduje, że:
Fakturę zaliczkową można wystawić przechodząc do zakładki PRZYCHODY » SPRZEDAŻ » WYSTAW » FAKTURĘ ZALICZKOWĄ, a następnie wybierając zamówienie (fakturę pro forma), na podstawie której ma zostać wygenerowana faktura zaliczkowa.
Następnie pojawi się okno, w którym można zmienić uzupełnione przez program dane. W polu KWOTA ZALICZKI program automatycznie umieszcza kwotę pozostałą do rozliczenia pro formy. Należy ją zmienić na faktyczną kwotę otrzymanej zaliczki.
Faktura zaliczkowa z odwrotnym obciążeniem nie zostanie ujęta w Księdze Przychodów i Rozchodów ani Ewidencji Przychodów a jedynie w Rejestrze sprzedaży VAT, a trafi ona do:
Jeżeli przedsiębiorca otrzyma kolejną zaliczkę do tego samego zamówienia, wystawia drugą fakturę zaliczkową z odwrotnym obciążeniem do tej samej pro formy wystawionej w systemie, zgodnie ze wskazówkami powyżej.
W systemie nie ma możliwości wystawienia faktury zaliczkowej przed otrzymaniem zapłaty. Wynika to z faktu, że w systemie faktura zaliczkowa powinna dokumentować faktycznie otrzymaną zaliczkę. W związku z tym fakturę zaliczkową należy wystawić najwcześniej w dniu wpływu zaliczki.
Fakturę zaliczkową - końcową w systemie można wystawić przechodząc do zakładki PRZYCHODY » SPRZEDAŻ » WYSTAW » FAKTURĘ KOŃCOWĄ, a następnie wybierając zamówienie (fakturę pro forma), na podstawie którego zostanie wystawiona faktura końcowa.
Na podglądzie wydruku faktury będą widniały uprzednio przyjęte zaliczki oraz kwota pozostała do zapłaty.
W przypadku gdy faktury zaliczkowe obejmują całość zapłaty za wykonaną usługę, nie ma konieczności wystawiania faktury końcowej. Ostatnia faktura zaliczkowa spełnia jej charakter.
W takim przypadku przychód w KPiR lub Ewidencji Przychodów należy ująć na podstawie wystawionych faktur zaliczkowych, pod datą realizacji transakcji, poprzez EWIDENCJE » KPIR lub EWIDENCJA PRZYCHODÓW » DODAJ WPIS.