Chciałabym podpisać umowę o dzieło lub zlecenie na kilka drobnych czynności. Z czym wiąże się zatrudnienie zleceniobiorcy? Jaki rodzaj umowy wybrać?
Decydując się na podpisanie umowy cywilnoprawnej, w pierwszej kolejności należy wybrać, z jakim rodzajem umowy mamy do czynienia.
Umowy te zostały porównane w artykułach: Umowa zlecenie a pozostałe stosunki pracy (umowa o pracę, umowa o dzieło) oraz Umowa zlecenie a umowa o dzieło - różnice
Pracownika dodaje się w zakładce KADRY » PRACOWNICY » DODAJ » DODAJ DANE RĘCZNIE lub UDOSTĘPNIJ KWESTIONARIUSZ ONLINE, o czym szczegółowo napisano w artykule: Dodawanie nowego pracownika w module kadry.
Początkowo mogą zostać uzupełnione tylko niektóre z danych osobowych pracownika, pozostałe dane można wprowadzić na podstawie otrzymanego od zleceniobiorcy/wykonawcy oświadczenia. Wzór oświadczenia dla zatrudnionego można wydrukować poprzez zaznaczenie pracownika w KADRY » PRACOWNICY i wybór opcji DRUKUJ » DOKUMENTY DO ZATRUDNIENIA, gdzie po pojawieniu się okna należy przejść do zakładki UMOWA CYWILNOPRAWNA.
Kolejny krok to dodanie umowy zlecenie/o dzieło. Można tego dokonać z poziomu zakładki:
Po wybraniu pracownika należy uzupełnić podstawowe dane do umowy. Wynagrodzenie zleceniobiorcy za jedną godzinę jego pracy nie może być niższe od minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w danym roku kalendarzowym. Najniższa stawka nie obowiązuje przy zawieraniu umów o dzieło.
W umowie zlecenie w zakładce ZUS wprowadzić należy właściwy schemat składek. Schematy opisane są na stronie naszej pomocy: Dodawanie umowy zlecenie.
Zarówno przy umowie zlecenie jak i umowie o dzieło należy pamiętać o właściwym wyborze parametrów w zakładce dotyczącej podatku dochodowego. Ważny jest również opis czynności. Po uzupełnieniu tych informacji należy je zapisać.
Zatrudnienie zleceniobiorcy zwykle powoduje konieczność zgłoszenia go do ZUS. Na podstawie otrzymanego oświadczenia oraz wprowadzonej w systemie umowy należy wygenerować deklarację:
Deklaracje zgłoszeniowe wygenerować można w zakładce START » ZUS » DEKLARACJE ZGŁOSZENIOWE » DODAJ DEKLARACJĘ » ZUS ZZA/ZUS ZUA: Deklaracje zgłoszeniowe ZUS.
Co więcej, możliwa jest ich bezpośrednia wysyłka do ZUS z systemu wFirma.pl. Proces wysyłki deklaracji został szczegółowo opisany w artykule pomocy: E-ZUS, czyli wysyłka deklaracji ZUS PUE bezpośrednio z wFirma.pl.
Każdą wypłatę dla osoby zatrudnionej na podstawie umowy cywilnoprawnej należy udokumentować rachunkiem. Możliwe jest to w zakładce KADRY » RACHUNKI gdzie należy wybrać opcję DODAJ RACHUNEK.
Możliwe jest także wygenerowanie listy płac dla umów cywilnoprawnych z poziomu zakładki KADRY » LISTY PŁAC » ZBIORCZE » DODAJ.
Każdy zleceniobiorca powinien przekazać informację o przepracowanych godzinach przed wystawieniem takiego rachunku, oświadczenie to należy przechowywać w dokumentacji firmowej. Więcej na ten temat w: Oświadczenie o przepracowanych godzinach zleceniobiorcy - wzór z omówieniem
Zleceniobiorca, który został zgłoszony do ZUS pojawi się na raportach RZA (zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego) i/lub RCA (zgłoszenie do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego) przy tworzeniu kompletów rozliczeniowych. DRA generuje się w zakładce START » ZUS » DEKLARACJE ROZLICZENIOWE » DODAJ DEKLARACJĘ.
Takie deklaracje należy wysyłać do ZUS co miesiąc. Termin na wysłanie DRA mija 15 lub 20 dnia każdego miesiąca. Terminy dla poszczególnych podmiotów zostały wskazane w artykule Obowiązek składania deklaracji ZUS DRA od 2022 roku
Wpłaty dokonuje się na indywidualny rachunek składkowy (ten sam rachunek, na który dokonuje się wpłat składek za przedsiębiorcę).
Należy pamiętać, że składki za zleceniobiorcę wykazywane są zgodnie z datą wypłaty wynagrodzenia. Nie ma znaczenia, za jaki miesiąc była należna pensja. Przykładowo, jeżeli zatrudnienie zleceniobiorcy miało miejsce w czerwcu, a pierwsze wynagrodzenie dostanie 10 lipca, wówczas składki ZUS z rachunku za czerwiec z datą wypłaty w lipcu zostaną wykazane na deklaracji DRA za lipiec. Przy rachunku widoczny jest miesiąc, w którym zostaną naliczone składki (zakładka KADRY » RACHUNKI kolumna OKRES DEKLARACJI).
Przedsiębiorca musi również pamiętać o zapłaceniu podatku za zleceniobiorcę. Wystawiony rachunek jest podstawą do wyliczenia zaliczki, jest to możliwe w zakładce START » PODATKI » PODATEK ZA PRACOWNIKA » WYLICZ PODATEK, gdzie pojawią się dwie opcje:
Zaliczkę na podatek należy wpłacić na mikrorachunek podatkowy przedsiębiorcy w terminie do 20 dnia miesiąca (tak samo jak podatek z działalności).
Po zakończeniu roku za każdego zatrudnionego należy sporządzić:
PIT-4R lub PIT-8AR - w zależności jakie zaliczki miesięczne były pobierane z wynagrodzeń pracowników. Deklaracje te można sporządzić w START » PODATKI » DEKLARACJE ROCZNE » DODAJ DEKLARACJĘ » PIT 4R/PIT 8AR. Deklarację należy wysłać do US maksymalnie do 31 stycznia;
informację dla osoby ubezpieczonej w KADRY » PRACOWNICY, gdzie należy zaznaczyć pracownika i wybrać DRUKUJ » INFORMACJA ROCZNA DLA OSOBY UBEZPIECZONEJ. Informację należy przekazać zleceniobiorcy do końca lutego.
W systemie istnieje możliwość wysyłki wygenerowanych deklaracji podatkowych bezpośrednio do urzędu skarbowego poprzez jej zaznaczenie w zakładce KADRY » DEKLARACJE lub START » PODATKI » DEKLARACJE ROCZNE » zaznaczenie deklaracji » WYŚLIJ/EKSPORTUJ » WYŚLIJ DO US LUB ZUS. Po otwarciu się okna należy przejść do zakładki BEZ PODPISU i tam dokonać autoryzacji wysyłki deklaracji przychodem z zeznania podatkowego za wskazany rok.