Obcokrajowiec pracujący w Polsce może posiadać status rezydenta lub nierezydenta. Od tego, który status posiada zależy jak będzie rozliczone wypłacane mu wynagrodzenie. W systemie wFirma.pl istnieje możliwość rozliczenia obcokrajowców - rezydentów.
Obcokrajowiec w systemie wFirma.pl
W celu dodawania pracownika do systemu wFirma.pl należy przejść do zakładki KADRY » PRACOWNICY » DODAJ.
Obcokrajowcy rezydenci powinny posiadać nr. PESEL jeżeli jeszcze go nie uzyskali wówczas ich identyfikatorem do ZUS jest paszport. W związku z tym dodając pracownika w zakładce Podstawowe informacje należy uzupełnić jedynie imię i nazwisko oraz płeć pracownika.
Następnie należy przejść do zakładki Szczegółowe informacje i uzupełnić:
- obywatelstwo,
- datę urodzenia,
- informacje o paszporcie (seria i numer dokumentu)
Następnie po uzupełnieniu adresu obcokrajowca, należy przejść do zakładki ZUS i US i tam podać:
- identyfikator ZUS - jeśli obcokrajowiec nie posiada numeru PESEL, ani dowodu osobistego, to identyfikatorem jest Paszport. Jeśli jednak obcokrajowiec posiada, któryś z powyższych identyfikatorów, to je należy wskazać na identyfikator ZUS,
- identyfikator US - co do zasady osoba posiadająca status rezydenta na cele rozliczeniowe powinna mieć nadany numer PESEL,
- certyfikat rezydencji - wskazanie czy pracownik posiada taki dokument czy nie. Od tego zależy późniejsze rozliczenie,
- oddział NFZ oraz urząd skarbowy należy wybrać na podstawie miejsca zamieszkania pracownika (na podstawie oświadczenia otrzymanego od pracownika).,
- urząd skarbowy - wybiera się właściwy na cele rozliczania podatku dochodowego US. Powinien być zgodny z adresem zamieszkania lub urząd zajmujący się rozliczeniem obcokrajowców na danym terenie,
- uprawnienia do emerytury, renty i stopień niepełnosprawności - tu zaznacza się czy pracownik posiada stopień niepełnosprawności oraz czy ma prawo do emerytury lub renty.
Umowy dla obcokrajowca rezydenta
Rozliczanie obcokrajowca posiadającego status rezydenta odbywa się na takich samych zasadach jak polskich pracowników. Tym samym dla obcokrajowca można dodać w systemie:
Obcokrajowiec, który nie posiada certyfikatu rezydencji, rozliczany jest w Polsce 20% zryczałtowanym podatkiem dochodowym.
Obcokrajowiec a PIT-11
Po zakończonym roku podatkowym, każdy pracodawca ma obowiązek przekazać do ZUS oraz pracownikowi PIT-11, jeśli wypłacał wynagrodzenie opodatkowane na zasadach ogólnych.
Ten sam obowiązek dotyczy również pracowników obcokrajowców.
PIT-11 można wygenerować w zakładce KADRY » DEKLARACJE » DODAJ DEKLARACJE » Deklaracja dochodów pracownika (PIT-11).
Na skróty
Planujesz zatrudnić pracowników? Sprawdź, jak rozliczać kadry i płace!
- E-akta osobowe
- Tworzenie deklaracji rozliczeniowych i zgłoszeniowych ZUS
- Kompleksowe rozliczanie pracowników i umów cywilnoprawnych
Załóż bezpłatne konto
Zacznij bezpłatny 30 dniowy okres próbny bez żadnych zobowiązań!
Kliknij i polub jeśli pomogliśmy :)