Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) zostały wprowadzone, w celu umożliwienia pracownikom gromadzenia dodatkowych środków z przeznaczeniem na ich wypłatę po osiągnięciu 60. roku życia. Wpłaty do PPK są finansowane zarówno przez pracownika, pracodawcę, jak i budżet państwa. Wpłata podstawowa:
Ponadto pracodawca oraz pracownik mogą zadeklarować wpłaty dodatkowe w wysokości:
Co istotne środki gromadzone na koncie uczestnika PPK stanowią jego własność prywatną, a w razie śmierci podlegają dziedziczeniu.
W celu włączenia funkcjonalności PPK należy w pierwszej kolejności przejść do zakładki USTAWIENIA » INNE » KADRY. Następnie w oknie dialogowym należy zaznaczyć opcję “włącz Pracownicze Plany Kapitałowe”. W kolejnym kroku należy uzupełnić miesiąc objęcia obowiązkiem PPK, wprowadzić wysokość stawki dodatkowej finansowej przez pracodawcę lub w przypadku gdy przedsiębiorca nie zadeklarował chęci odprowadzania wpłaty dodatkowej wybrać “brak”, wybrać z listy właściwy fundusz inwestycyjny, oraz wpisać indywidualny rachunek do wypłaty składek. Zmiany zapisać.
Po włączeniu PPK w systemie można w danych pracownika KADRY » PRACOWNICY » zaznaczenie pracownika » MODYFIKUJ w zakładce ZUS, US, PPK wprowadzić:
Dane te wprowadza się jeżeli są niezbędne przy rozliczeniach z instytucją finansową, można te pola pozostawić puste.
Dodawanie wpisów związanych z PPK dla poszczególnych pracowników odbywa się w zakładce KADRY » PRACOWNICY » Szczegóły pracownika » PPK » DODAJ.
W celu dodania przystąpienia pracownika do PPK należy w zakładce PPK » DODAJ wybrać PRZYSTĄPIENIE DO PPK. W systemie otworzy się okno dialogowe, w którym należy uzupełnić informacje dotyczące daty, od której należy naliczać wpłaty do PPK oraz wysokości wpłat pracownika oraz pracodawcy.
W przypadku zadeklarowania zmiany stawki wpłat do PPK informację tę należy uwzględnić w zakładce KADRY » PRACOWNICY » Szczegóły pracownika » PPK » DODAJ » ZMIANA STAWKI PPK. W kolejnym kroku w systemie pojawi się okno dialogowe, w którym należy wprowadzić nowe wysokości stawek oraz uzupełnić datę zadeklarowania nowej stawki, zmiany zapisać.
W przypadku, gdy pracownik zadeklaruje rezygnację z PPK, należy przejść do zakładki KADRY » PRACOWNICY » Szczegóły pracownika » PPK » DODAJ »wybrać opcję REZYGNACJA. Następnie w oknie dialogowym należy wprowadzić datę rezygnacji z PPK. Po wprowadzeniu daty system automatycznie podstawi datę automatycznego wznowienia PPK.
Wznowienie PPK może odbyć się na dwa sposoby - automatycznie po upływie określonego czasu lub dobrowolnie. Jeśli pracownik wyraził chęć wznowienia PPK, wówczas w zakładce KADRY » PRACOWNICY » Szczegóły pracownika » PPK » DODAJ » WZNOWIENIE PPK należy wprowadzić informacje dotyczące daty wniosku o wznowienie PPK oraz wysokość poszczególnych wpłat.
Jeśli wznowienie PPK dotyczy sytuacji, w której pracownik nie złożył po 4 latach kolejnej rezygnacji z PPK, wówczas konieczne jest jego wznowienie. W tym celu należy przejść do zakładki KADRY » PRACOWNICY » Szczegóły pracownika » PPK » DODAJ » WZNOWIENIE PO UPŁYWIE 4 LAT. W oknie dialogowym należy następnie uzupełnić datę wznowienia oraz wysokość wpłat do PPK.
System wFirma.pl umożliwia również szybkie generowanie wpisów masowych PPK. Użytkownik, który chce wprowadzić kilku pracownikom na raz wpisy PPK tego samego rodzaju i o tych samych parametrach, może dokonać tego z poziomu zakładki KADRY » PRACOWNICY, gdzie należy zaznaczyć wytypowanych pracownik, kliknąć na PPK. Następnie wystarczy wskazać rodzaj wpisu, jaki chce się utworzyć.
W celu wygenerowania deklaracji zgłoszeniowej do PPK należy przejść do zakładki START » PPK » DEKLARACJE ZGŁOSZENIOWE » DODAJ DEKLARACJĘ. W systemie pojawi się okno dialogowe, w którym należy wybrać okres za jaki ma zostać sporządzona deklaracja i wybrać ZAPISZ. Dzięki temu w systemie zostanie dodana deklaracja zgłoszeniowa zawierająca wpisy z datą przypadającą w okresie, za który sporządzana jest deklaracja tj. zgłoszenie pracownika, wznowienie czy też rezygnacja z PPK.
W celu pobrania deklaracji zgłoszeniowej w formie XML należy wejść w utworzoną deklarację i wybrać opcję POBIERZ XML.
Pobrany plik XML należy załączyć w programie, który udostępniła firma ubezpieczeniowa, z którą została podpisana umowa o prowadzenie PPK. Nie ma możliwości przesłania deklaracji zgłoszeniowych PPK z systemu wFirma.pl do innego programu.
Podczas generowania listy płac KADRY » LISTY PŁAC » MENU » ZBIORCZE » DODAJ LISTĘ PŁAC można zdecydować o sposobie rozliczenia podatku z tytułu wypłaty PPK w części pracodawcy:
Widok składek na PPK widoczny jest nie tylko w podglądzie wydruku listy płac, ale także w zakładce KADRY » LISTY PŁAC » MENU » ZBIORCZE. W celu włączenia dodatkowych kolumn związanych z PPK należy nacisnąć na ikonę kół zębatych » USTAWIENIA KOLUMN.
Następnie należy przenieść kolumny PPK pracownika i PPK pracodawcy z części Dostępne kolumny (z prawej strony) do Aktywne kolumny (na lewą stronę).
U zleceniobiorcy, który przystąpił do PPK podczas generowania rachunku KADRY » RACHUNKI » DODAJ RACHUNEK zostanie wyliczona składka PPK pracownika oraz pracodawcy, a także podatek od składki pracodawcy.
W celu wygenerowania deklaracji rozliczeniowej do PPK należy przejść do zakładki START » PPK » DEKLARACJE ROZLICZENIOWE » DODAJ DEKLARACJE.
Po dodaniu deklaracji rozliczeniowej można wygenerować plik XML, który można zaimportować następnie do systemu instytucji finansowej. Aby to zrobić wystarczym kliknąć na deklarację i po otarciu się okna wybrać POBIERZ XML. Plik zostanie wtedy pobrany na dysk.
Utworzoną deklaracje można rozliczyć, korzystając z funkcji ROZLICZ. Dzięki czemu składka PPK płacona przez przedsiębiorcę zostanie zaksięgowana w KPIR.
Natomiast aby pobrać deklarację rozliczeniową w formie XML należy wejść w utworzoną deklarację i wybrać opcję POBIERZ XML.