System wFirma.pl pozwala na wygodne rozliczanie spółek, które wybrały jako formę opodatkowania tzw. CIT Estoński, czyli opodatkowanie w formie ryczałtu od dochodów spółek.
Wyboru formy opodatkowania ryczałt od dochodów spółek dokonuje się podczas definiowania roku obrotowego, gdzie należy wskazać RYCZAŁT - CIT ESTOŃSKI:
Użytkownik podczas definiowania planu kont może wybrać wzorcowy dzięki temu otrzyma automatycznie przystosowany plan kont i schematy księgowe do formy jaką jest CIT estoński. Najważniejszą różnice w planie kont między estońskim a zwykłym CIT to:
Podgląd oraz możliwość wydruku planu kont dostępna jest w zakładce: USTAWIENIA » PODATKI » PLAN KONT I SCHEMATY KSIĘGOWE » PLAN KONT.
Zarówno plan kont jak i zasady rozliczania kosztów dla CIT estońskiego różnią się od tych jakie widnieją przy ogólnych zasadach opodatkowania CIT w systemie korzystając z wzorcowego planu kont Użytkownik otrzymuje również wzorcowe schematy księgowe dostosowane do charakteru rozliczeń ryczałtem od dochodów spółek.
Schematy, które należało dostosować:
nowy 50% limit dla aut - w CIT estońskim samochody w użytku mieszanym na gruncie podatku dochodowego w 50% liczonych od wartości netto + 50% nieodliczonego VAT stanowią tzw.wydatki niezwiązane z działalnością stąd konieczność przystosowania schematów
zakup paliwa do pojazdu
inne wydatki związane z bieżącym użytkowaniem pojazdu
brak konieczności stosowania limitu amortyzacji dla wysokocennych samochodów - w przypadku CIT estońskiego nie stosuje się limitów amortyzacji w wysokości 150 tys zł czy 225 tyz zł w przypadku aut elektrycznych - zmiana schematów:
amortyzacja
zakup samochodu osobowego
środki trwałe w budowie
ulepszenie środka trwałego
brak obowiązku stosowania limitu kosztów leasingu w przypadku samochodów powyżej 150 tys zł/225 zl (elektryczne)
leasing lub dzierżawa samochodu osobowego
księgowanie list płac - data księgowania niezależna od daty wypłaty oraz brak stosowania NKUP.
Wyliczenie zaliczki na podatek dochodowy odbywa się w zakładce START » PODATKI » PODATEK DOCHODOWY » WYLICZ PODATEK określając uprzednio w lewym dolnym rogu rok podatkowy dla którego zaliczka ma być wyliczona. W przypadku CITu estońskiego wyróżnia się cztery możliwe typy wyliczeń zaliczek w zależności od źródła opodatkowania.
W momencie podjęcia uchwały o podziale zysku należy pamiętać o tym, że jeżeli jakaś część zysku przeznaczona została na dywidendę konieczne jest od tej części odprowadzenie zaliczki na podatek w wysokości:
10% (dla spółek posiadających status „małego podatnika” i spółek rozpoczynających działalność), lub
20% (pozostałe spółki).
Jako podstawę opodatkowania podaje się tę kwotę zysku jaką przeznaczono na dywidendę.
Zysk wypracowany za dany rok podatkowy w drodze uchwały może być również przeznaczony na pokrycie strat. Wówczas również przy CIT estońskim powstaje konieczność odprowadzenia od tej części zysku podatku w wysokości 10 lub 20%.
Charakterystyczne dla CIT estońskiego jest pojęcie ukrytych zysków (chodzi o świadczenia, które pod pozorem inaczej nazwanej czynności prawnej prowadzą de facto do korzyści wspólnika, która bez wykonania tego świadczenia miałaby postać dywidendy) oraz wydatków nie związanych z działalnością (np. 50% kosztów eksploatacji samochodów które nie są używane wyłącznie w działalności - czyli te do których nie jest prowadzona kilometrówka). Od tego typu dochodu płaci się również zaliczki na podatek w wysokości 10 lub 20%.
Ten typ zaliczki na podatek w CIT estońskim występuje gdy w przypadku łączenia, podziału, przekształcenia podmiotów lub wniesienia w drodze wkładu niepieniężnego (aportu) przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części jego wartość rynkowa przewyższa wartość podatkową przejmowanego majątku lub wniesionego w drodze wkładu.
Dywidendy wypłacane są w spółkach kapitałowych, jako część wypracowanego zysku dla akcjonariuszy podlegają opodatkowaniu stąd poniżej instrukcja ich wykazania w systemie.
W celu dodania udziałowca dla którego następnie będzie dodawana dywidenda należy przejść do zakładki KADRY » PRACOWNICY » DODAJ PRACOWNIKA. Istnieje możliwość wyboru DODAJ DANE RĘCZNIE zaznaczając okienko przy UDZIAŁOWIEC.
"Umowę dywidendy" na podstawie danych z podjętej w spółce uchwały należy wprowadzić poprzez: KADRY » UMOWY » DODAJ » DYWIDENDA. Pojawi się okno, w którym należy wybrać udziałowca, określić datę podjęcia uchwały o wypłacie dywidendy a w kolejnym kroku określić wysokość dywidendy przeznaczonej do wypłaty konkretnemu udziałowcowi. W polu kwoty podaje się dywidendę w kwocie brutto (przed opodatkowaniem).
Jeżeli należność dla udziałowca ma być wypłacana w transzach przez określone miesiące danego roku - czyli gdy w polu Wypłata od / do podany zostanie zakres miesięcy to w polu kwota dywidendy należy podając kwotę w podziale na ten okres, czyli transzę miesięczną.
Podczas wprowadzania “umowy” dywidendy w polu POMNIEJSZENIE PODATKU PIT wybrać można:
90% - mały podatnik lub rozpoczynający prowadzenie działalności, lub
70% - pozostali podatnicy
Dzięki tej funkcji udziałowiec będzie mógł pomniejszyć swój podatek PIT od dywidendy o 90% lub 70% zapłaconego podatku CIT w formie ryczałtu.
Wypłatę dywidendy dokumentuje się i rozlicza przy CIT estońskim na podstawie listy płac w zakładce KADRY » LISTY PŁAC » ZBIORCZE/POZYCJE » DODAJ » LISTĘ PŁAC (DYWIDENDY). W oknie jakie się pojawi data wypłaty wpływa na datę wyznaczającą okres za jaki należy opłacić zaliczkę na podatek PIT-8A. Ponadto pojawi się zakładka DEKRETACJA, w której przy wzorcowym planie kont widoczne jest rozksięgowanie poboru podatku.
Spółka od wypłaconej dywidendy (CIT estoński) wspólnikom musi naliczyć od zryczałtowany podatek dochodowy. Wyliczenie zaliczki na podatek PIT od dywidend dostępne jest w zakładce START » PODATKI » PODATEK ZA PRACOWNIKA » MIESIĘCZNA ZALICZKA NA ZRYCZAŁTOWANY PODATEK DOCHODOWY (PIT-8A).
Dywidend nie rozlicza się na deklaracjach rocznych PIT-11. Spółka musi jednak złożyć roczną deklarację PIT-8AR. W celu wygenerowania deklaracji rocznej należy przejść do zakładki START » PODATKI » DEKLARACJE ROCZNE » DODAJ DEKLARACJA » ROCZNA ZBIORCZA DEKLARACJA O ZRYCZAŁTOWANYM PODATKU DOCHODOWYM (PIT-8AR).
Zeznanie roczne CIT-8E będzie możliwe do rozliczenia za rok 2023.