Ewidencje podatkowe

Ulga dla rodzin 4+ - jak wykazać w zeznaniu rocznym?

Obowiązująca ulga dla rodzin 4+ pozwala podatnikom, którzy posiadają co najmniej 4 dzieci przy spełnieniu określonych warunków do zwolnienia z opodatkowania przychodów do maksymalnie 85 528 zł. Sprawdź, jak wykazać ulgę dla rodzin 4+ w zeznaniu rocznym!

więcej

Przenoszenie rozrachunków - jak dokonać w systemie wFirma?

Prowadzenie rozrachunków jest jednym z elementów prowadzenia księgowości za pomocą ksiąg rachunkowych. W związku z tym w systemie umożliwione zostało przenoszenie rozrachunków. Dzięki tej funkcji możliwe jest przeniesienie rozrachunków z innego systemu!

więcej

Plan kont - gdzie się znajduje i jakie posiada funkcje?

Plan kont to w uproszczeniu numeryczna lista kont księgowych na które dokonuje się rejestracji danych finansowych przedsiębiorstwa. W systemie wFirma.pl plan kont dostępny jest w pakiecie księgi rachunkowe. Sprawdź, jak działa plan kont w systemie!

więcej

CIT estoński - jako optymalna forma opodatkowania już w systemie wFirma.pl!

CIT Estoński to możliwość niepłacenia podatku lub odroczenia tego w czasie. Dla wielu firm jest optymalną formą rozliczania - pozwala sfinansować więcej inwestycji z racji braku bieżących zaliczek na podatek. wFirma wspomaga to rozliczenie - sprawdź jak!

więcej

Nadwyżka VAT - jak rozliczyć?

Nadpłacając podatek VAT można skorzystać ze: zwrotu podatku, przeniesienia nadwyżki na następny okres rozliczeniowy lub przekazania jej na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych. Sprawdź, jak powinna zostać rozliczona nadwyżka VAT w systemie wFirma!

więcej

Ryczałt jako forma opodatkowania działalności

Ryczałt jest jedną z form opodatkowania działalności gospodarczej w Polsce na gruncie podatku dochodowego. W artykule przedstawiamy czy przejście na ryczałcie w 2022 jest opłacalne oraz jak rozliczyć się przed fiskusem za pośrednictwem systemu wFirma!

więcej

Przejście z ryczałtu na zasady ogólne w trakcie roku - Polski Ład 2.0.

Zmiany Nowego ładu 2.0. umożliwiły zmianę formy opodatkowania w ciągu roku. Jedną ze zmian jest przejście z ryczałtu na zasady ogólne w trakcie roku. W związku ze zmianami, system wFirma.pl przygotował możliwość prowadzenia dwóch form opodatkowania.

więcej

Zeznanie roczne PIT-28 - jak wygenerować i uzupełnić w systemie!

Podatnicy rozliczający działalność za pomocą ryczałtu ewidencjonowanego zobligowani są do złożenia zeznania rocznego. Właściwym drukiem, który powinni dostarczyć do urzędu jest zeznanie roczne PIT-28. Dowiedz się, jak go wygenerować i uzupełnić!

więcej

GTU, czyli wykaz towarów i usług oznaczanych w JPK V7

Przedsiębiorco! Chcesz wiedzieć jak należy oznaczać poszczególne rodzaje transakcji w nowym pliku JPK V7, który wejdzie w życie już 1 października 2020 roku? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak sprawdzić jaki kod GTU powinieneś stosować!

więcej

Zagraniczne rejestry VAT dla podmiotów zarejestrowanych do VAT w innym kraju UE

Prowadząc księgowość w wFirma przedsiębiorca ma możliwość dokumentować sprzedaż wysyłkową w zagranicznych rejestrach VAT. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jakie możliwości jakie dają zagraniczne rejestry VAT i poznaj zasady ich funkcjonowania!

więcej

Zmiana oznaczeń GTU oraz nadawanie kodów JPK w ewidencji JPK_V7

Zmiana oznaczeń GTU oraz nadawanie kodów JPK jak również ich zmiana możliwe są z poziomu zakładki Ewidencja JPK V7. Zmiana tych oznaczeń nie powoduje konieczności korygowania wystawionej już faktury sprzedaży ale może powodować konieczność korekty JPK V7.

więcej

Jak nadać masowo kod GTU - ewidencja JPK V7

Ewidencja JPK V7 jest przeznaczona dla użytkowników rozliczających podatek VAT, którzy są zobowiązani do stosowania oznaczeń GTU. Przeczytaj artykuł i sprawdź, jak nadać masowo kod GTU dokonać ich aktualizacji oraz usuwać błędnie nadane oznaczenia.

więcej

Zamknięcie roku przez podatnika prowadzącego KPIR

Zamknięcie roku podatkowego związane jest nie tylko z obowiązkiem złożenia zeznania rocznego. Jakie inne czynności są niezbędne? Czym jest spis z natury? Przeczytaj i dowiedz się jak przebiega zamknięcie roku przez podatnika prowadzącego KPIR.

więcej

Oznaczenia typów dokumentów w JPK V7

Przedsiębiorco! Chcesz wiedzieć jak należy wykazać transakcje szczególne dla celów nowego pliku JPK V7 w systemie wfirma.pl? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak powinny wyglądać oznaczenia dokumentów w JPK V7 oraz czym są transakcje szczególne!

więcej

Kody grup towarów i usług - GTU w JPK V7

Użytkownicy systemu wfirma.pl mają możliwość na potrzeby JPK V7 nadania odpowiednie kody grup towarów i usług, czyli kody GTU na fakturze sprzedaży ręcznie lub automatycznie w zależności od wybranego przez niego pakietu czy preferencji.

więcej

Jednolity plik kontrolny dla faktur sprzedażowych JPK FA

Podatnicy VAT zobowiązani są do comiesięcznej wysyłki pliku JPK V7. Ponadto wszystkich podatników zobowiązuje tworzenie struktur JPK FA dotyczących faktur sprzedaży. Dowiedz się, jakie informacje zawiera JPK FA oraz jak go generować i wysłać z systemu.

więcej

Jednolity plik kontrolny dla Rejestrów VAT - JPK V7

Trwająca informatyzacja podatkowa nakłada na podatników składanie Jednolitych Plików Kontrolnych. Za jakie okresy należy składać plik JPK V7? Przedsiębiorco, czy wiesz, jak wygenerować JPK V7? Dowiedz się jak tego dokonać w systemie wFirma.pl

więcej

Rejestr zakupu VAT - zarządzanie rejestrem

Rejestr zakupu VAT tworzony jest na podstawie wpisów dokonanych w wfirma.pl. Informacje zawarte w rejestrze brane są pod uwagę przy generowaniu pliku JPK V7M / JPK V7K oraz informacji VAT-UE. Dostępna jest również funkcja drukowania rejestru.

więcej

Korekta podatku VAT naliczonego - ulga na złe długi

W przypadku faktur kosztowych, które nie zostały opłacone w terminie 90 dni od terminu płatności wynikającego z faktury, w systemie dokonywana jest automatyczna korekta podatku VAT uwzględniana w JPK V7. Sprawdź, jak jest uwzględniana w wfirma.pl!

więcej

Korekta podatku naliczonego od pozostałych nabyć - jak wprowadzić?

Zdarzają się sytuacje, gdy przedsiębiorca jest zobowiązany do wykazania w deklaracji VAT korekty podatku naliczonego od pozostałych nabyć. Sprawdź, kiedy powinna być złożona korekta podatku naliczonego od pozostałych nabyć oraz w jaki sposób ją wykazać!

więcej
Stale wspieramy naszych klientów poprzez indywidualne podejście do każdej sprawy. Do tej pory udzieliliśmy ponad 40 000 porad z zakresu księgowości, podatków, kadr i prawa gospodarczego. Dostarczamy niezbędną wiedzę, która bezpośrednio przekłada się na efektywne zarządzanie firmą.
Angelika Borowska Dyrektor Biura Obsługi Klienta Podpis eksperta wfirma
Ekspert wfirma Angelika Borowska